Arkansas NAHRO Officers & Committees 2019-2021

If you need reimbursement from Arkansas NAHRO for Travel or other eligible expenses, please click on the Link to download a copy of the form to complete. Don’t forget to attach your receipts.
FORM > AR NAHRO Expense Reimbursement Form

President

Michele Haley, Rector Housing Authority

Sr. Vice President

Chonda Tapley, Harrison Housing Authority

Vice Presidents

Housing – Lashun Bland, Lonoke Co. Housing Authority
Community Development – Denise Riley, Little River Co. Housing Authority
Commissioners -Alan Turnbo, Lonoke Co. Housing Authority
Member Services -Allison Chandler, Dardanelle Housing Authority
Professional Development – Wixson Huffstetler, Poinsette Co. Housing Authority
Secretary – Barbara Suber, Monette Housing Authority
Treasurer – Katie Blevins, White River Regional Housing Authority

District Directors

Odd # Districts serve from 10/1/19 to 9/30/21
Even # Districts serve from 10/1/18 to 9/30/20
District 1 – Becky Jackson, Alma Housing Authority
District 2 – Tammie Bishop, Judsonia Housing Authority
District 3 – Sharon Poe, Jonesboro Housing Authority
District 4 – Annette Holmes, Dumas Housing Authority
District 5 – Russ Swint, Booneville Housing Authority
District 6 – Carolyn Bramlett, West Helena Housing Authority
District 7 – Vacant

COMMUNITY DEVELOPMENT

Denise Riley, Chair, Little River Co.
Donald Sampson, Pine Bluff
Mitch Minnick, Ft. Smith
Polly Fisk, Paragould
Frank Garcia, Magnolia
Yulunda White, N. Little Rock.
Jennifer King, Lonoke Co.
Nadine Jarman, Hot Springs

HOUSING COMMITTEE

Lashun Bland, Chair, Lonoke Co.
Pam McDaniel, Heber Springs
Chonda Tapley, Harrison
Dixie Shrader, Polk CO
Donald Sampson, Pine Bluff
Shonda Barrios, Poinsette Co.
Janiece Flannigan, Manila

Naomi Truelove, Harrison

Brandy Bradley Texarkana

 

 

 

COMMISSIONERS COMMITTEE

Alan Turnbo, Chair, Lonoke Co.
Beka Martin, Harrison
Alfred Smith, West Memphis

Al Lowry, Pine Bluff
Gwen Hoffman, Harrison
Sue Truelock, Pine Bluff

Clint McGill, Lonoke Co.

PHRIDAYS COMMITTEE

Pam McDaniel, Chair, Heber Springs
Sean Thomas, Pine Bluff
Linda Lanagan, Hot Springs
Debbie Allen, Alma
Brian Patterson, Newport
Kaylee Sadler, Poinsette Co.
Stacy Ashmore, Lonoke
Patty Weaver, Magnolia

LEGISLATIVE COMMITTEE

David Gates, Chair, Lonoke
Barbara Suber, Co-Chair, Monette

Denise Riley, Little River Co.
Lashun Bland, Lonoke Co.
Donald Sampson, Pine Bluff
Jan Hutcheson, Magnolia
Mitch Minnick, Fort Smith
Chonda Tapley, Harrison
Donald Sampson, Pine Bluff
David Lange, Paragould
Betty Jo Eldried, Leachville
Wixson Huffstetler, Poinsette Co.

SCHOLARSHIP COMMITTEE

Linda Langan, Chair, Hot Springs
Polly Fisk, Paragould
Tammie Bishop, Judsonia and Bald Knob
Jennifer Buster, Lonoke Co.

Audriana Rodriquez, Little River Co.

INSURANCE COMMITTEE

Katy Blevins, Chair, White River Regional HA
Rex Fields, Heber Springs
Betty Jo Eldried, Leachville
Neal Gibson, NW Regional
Rex Fields, Heber Springs

Wixson Huffstetler, Poinsette Co.

Advisory Members

Jeannie Epperson, Pine Bluff

Allen Evans, McGehee

Mitch Minnick, Ft. Smith

Karen Nordin, Coal Hill

PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Wixson Huffstetler, Chair, Poinsette Co.
Judy Hobbs, Siloam Springs, Ex-Officio
Denise Riley, Little River Co.
David Gates, Lonoke Co.
Brooke Mings, Paris
Chonda Tapley, Harrison
Joe Thrift, Lonoke Co.
David Lange, Paragould
Virginia Coleman, Camden
Sean Thomas, Pine Bluff

EXHIBITORS COMMITTEE

Frank Garcia, Chair, Magnolia
Chad Koons, Pocahontas
Kaylee Sadler, Poinsette Co.
Joe Thrift, Lonoke Co.
Brian Patterson, Newport

Ex-officio, Judy Hobbs, Siloam Springs

MEMBER SERVICES

Allison Chandler, Chair, Dardanelle
Tammie Bishop, Judsonia
Sonya May, Caraway
Linda Langan, Hot Springs
Brittney Sullivan, Lonoke Co.
Dayna Cochran, Van Buren
Brandy Bradley, Texarkana
Amanda Amos, Lonoke Co.

Shonda Barrios. Poinsette Co.

PLANNING COMMITTEE

Chonda Tapley, Chair, Harrison
Judy Hobbs, Siloam Springs (Ex Officio)
Lashun Bland, Lonoke Co
Linda Langan, Hot Springs
Sean Thomas, Pine Bluff
Barbara Suber, Monette
Bobbi Partain, Arkadelphia
David Gates, Lonoke Co.
Virginia Coleman, Camden
Janiece Flannigan, Manila
Neil Gibson, Harrison

David Lange, Paragould

Betty Jo Eldried, Immediate Past President

HALL OF FAME COMMITTEE

Barbara Suber, Chair, Monette
David Hamilton, MCPFB
Judy Hobbs, Siloam Springs
David Lange, Paragould.
Alan Turnbo, Cabot
Jeannie Epperson, Pine Bluff

BUDGET COMMITTEE

Katy Blevins, Chair, Melbourne
Judy Hobbs, Siloam Springs (Ex-Officio)
Jeannie Epperson, Pine Bluff
Barbara Suber, Monette
Jabari Douoglas, Lonoke Co.

 

AWARDS COMMITTEE

Sonya May, Chair, Caraway
Stephanie Thatch, Pocahontas
Nitaya Jackson, Pine Bluff

Ashley Boreani, Newark

Becky Jackson, Alma

NOMINATING COMMITTEE

Betty Jo Eldried, Leachville
David Gates, Lonoke Co.
David Lange, Paragould

BYLAWS

Janiece Flannigan, Chair, Manila
Betty Jo Eldried, Leachville
Judy Hobbs, Siloam Springs

Donna Smith, Russellville

ARKANSAS STATE SERVICE OFFICER

Judy Hobbs, Siloam Springs Housing Authority

STATE PHOTOGRAPHER

Chonda Tapley, Harrison Housing Authority

WEBSITE COORDINATOR

Judy Hobbs, Siloam Springs Housing Authority